A Potsdami Egyetem Ókortörténeti Tanszékének vezetője, Filippo Carlà-Uhink még 2023-ban kért fel egy előadássorozat megtartására, amikor a European Digital UniverCity (EDUC) program keretében az Pécsi Egyetem általam vezetett Ókortörténeti Tanszékkel együttműködésben több közös programot tartottunk. Az előadássorozat ún. „Blockseminar” (tömbösített órák) keretében 2025. február 17–21 között valósult meg Potsdamban. Az Ancient Jewish Epigraphy címen meghirdetett kurzus hétfőtől péntekig 10–17 óra között zajlott, tanári előadásokkal, handoutokban közreadott anyagok és kötelező olvasmányok megbeszélésével, videovetítésekkel.

A Potsdami Egyetem bölcsészkara talán Európa legszebb ilyen jellegű épülete, ugyanis a 18. század közepén Nagy Frigyes számára épített Sanssouci kastélykomplexum egyik melléképületében kapott helyet. (Igen, ebben a gyönyörű épületben volt a királyi konyha, és itt lakott a kiszolgáló személyzet.) Sajnos, az előadások épp a tél leghidegebb hetében zajlottak, amikor mindent hó borított, és a hallgatók üres perceikben egy csinos kis hóembert is építettek.

Az előadások középpontjában a hellenisztikus és római kori zsidó epigráfia állt, amin belül szó esett a zsidó epigráfia tudománytörténetéről, a zsidó vallási intézmények (a jeruzsálemi Templom és a zsinagógák) epigráfiai emlékeiről; a temetkezési módokról, sírfeliratokról és túlvilág-elképzelésekről úgy Iudaea/Palaestina mint a diaszpóra területén; a mindennapi életről; a prozelitákról és istenfélőkről; valamint a zsidó mágia feliratos emlékeiről. A kurzuson hat MA és PhD hallgató vett részt, közülük hárman görög epigráfiával foglalkoznak, egyikük pedig judaisztika szakos hallgató. Az oktatási anyagokat a hallgatók az egyetem Moodle-rendszeréből tudták letölteni. A hallgatók jegyet egy 5 oldalas esszé és egy 20 oldalas szemináriumi dolgozat alapján fognak kapni.

Comments